Mitä on NLP?

NLP eli Neuro-Linguistic Programming käsittelee ajattelun rakenteita ja niihin vaikuttamista. Menetelmä on saanut alkunsa 1970-luvulla, kun Dr. Richard Bandler ja John Grinder alkoivat mallintaa huippuosaajien ajattelustrategioita.

NLP:n tekniikat auttavat hyödyntämään ihmisen henkisiä voimavaroja mahdollisimman tehokkaasti. Opit muun muassa ymmärtämään sekä omaa että muiden ihmisten ajattelua, kommunikoimaan vaikuttavasti ja rentoutumaan.

NLP antaa runsaasti käytännönläheisiä välineitä henkilökohtaiseen muutokseen ja tehokkaaseen vuorovaikutukseen. Näin pääset tekemään parempia tuloksia esimerkiksi johtamisessa, myynnissä, markkinoinnissa, valmentamisessa, opetuksessa, urheilussa ja henkilökohtaisten tavoitteiden saavuttamisessa.

Alla NLP:n kehittäjän Dr. Richard Bandlerin lyhyt kuvaus siitä, mitä NLP on:

 

Share